U ovom članku:
Kako čistiti brušenu kožu? Kompletan vodič
Cipele, torbica ili rukavice od brušene kože vrlo su elegantan dodatak outfitu, no kako bi mogli dugo uživati u njihovom izgledu, o ovom materijalu treba posebno voditi računa. Čime čistiti brušenu kožu? Pitaš se kako cipele od brušene očistiti od soli ili blata? U ovom tekstu saznaj kako ukloniti prljavštinu s ove vrste kože, kako bi cipele i dodaci godinama zadržali svoj izvorni izgled.
Najbolje je posegnuti za posebnim preparatima. Osnovno pravilo kojeg se treba pridržavati pri čišćenju brušene kože je osjetljivost. Prema tome, ni pod kojim uvjetima se cipele od brušene kože ne smiju prati u perilici ili sušiti na radijatoru! Stoga, kako očistiti brušenu kožu?
Gdje početi s čišćenjem brušene kože?
Prvi korak u njezi bilo koje obuće trebao bi biti identificiranje materijala od kojeg je izrađena. U slučaju brušene kože, prilično je jednostavno. Taj materijal je uvršten u tzv. grubu kožu, zbog jasno vidljivih dlačica na njoj, koje se kod glatke kože ne vide. Karakteristika cipela i drugih proizvoda od brušene kože je činjenica da se nakon što prstom pređeš preko njih vide jasne, tamne pruge nastale promjenom smjera dlačica.
U grubu kožu ubrajamo nubuk, velur i brušenu kožu. Čišćenje obuće od ovih materijala je vrlo slično i važno je pridržavati se nekoliko pravila – posebno vezanih uz osjetljivost.
Pročitaj još: Nubuk i antilop koža. Po čemu se ove dvije vrste kože razlikuju? >>>
Brušena koža – čime je čistiti, a da se ne uništi?
Ova vrsta kože ne voli vlagu, stoga ju je uvijek važno čistiti na suho. Pri tome nikako nije dobro koristiti četku s tvrdim vlaknima! Kako očistiti cipele od brušene kože? Opskrbi se posebno dizajniranim četkama za grubu kožu. Za njihovu izradu korištene su mekane dlačice koje će nježno iščetkati prljavštinu i prašinu između kožnih vlakana i zagladiti ih. Neke četke ove vrste opremljene su i posebnom gumicom, uz pomoć koje možeš ukloniti mrlje sa zaprljanih modnih dodataka i obuće.
Brušena koža – čišćenje tvrdokorne prljavštine
Veću, suhu prljavštinu s cipela od brušene kože ukloni odmah po dolasku kući. A kako očistiti blato s cipela od brušene kože? Pričekaj da se prljavština osuši – tada će ga biti lakše obrisati bez previše trljanja i riskiranja oštećenja materijala. Nikada ne suši mokre cipele sušilom za kosu ili u blizini radijatora! Problem viška vlage najbolje je riješiti umetanjem novina u cipele.
Čišćenje cipela od brušene kože je teško, stoga je najbolje vjerovati stručnjacima i opremiti se posebnim proizvodima za njegu. Nježne pjene ili sprejevi dizajnirani za ovu vrstu kože ne samo da će pomoći u uklanjanju dubinske prljavštine, već će i materijal od kojeg su cipele izrađene biti mekši i fleksibilniji.
To je također najbolji način za čišćenje svijetle obuće od brušene kože, koja može dodatno promijeniti boju u dodiru s vlagom. Ovi preparati služe i za osvježavanje boje. No, ne zaboravi ih koristiti nakon što prvo ukloniš prašinu s površine cipela – četkom i gumicom. Posljednja faza čišćenja brušene kože je impregnacija obuće, koja ne samo da će je zaštititi od štetnih učinaka vlage, već će i olakšati njegu obuće u budućnosti.
Kako čistiti cipele od brušene kože – kućni trikovi
Iako se kućni trikovi mogu činiti kao prikladnija opcija, to nije najbolja ideja. Takvi eksperimenti mogu dovesti do oštećenja cipela. Zato preporučamo korištenje samo specijalnih proizvoda namijenjenih isključivo ovom materijalu.
Razmišljaš o kupnji gležnjača ili štikli od brušene kože, ali se bojiš da će ih biti teško održavati? Nepotrebno! Budući da sada već znaš kako čistiti obuću od brušene kože, možeš biti sigurna da će ti cipele od ovog uvijek modernog materijala služiti godinama.
Pogledaj i ostale proizvode za profesionalno čišćenje i njegu obuće:
Pažnja!
Navedene savjete uvijek provjeravamo na vlastitim cipelama. No, može se dogoditi da opisane metode nisu uvijek učinkovite, što može dovesti do oštećenja obuće. Imaj na umu da rješenja i savjete iz članka uvijek koristiš na vlastitu odgovornost, prema tome gornji tekst ne može biti temelj za eventualnu reklamaciju.
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.