U ovom članku:
Kako očistiti unutrašnjost cipela i ukloniti neugodne mirise?
Prilikom slaganja outfita želimo da cipele izgledaju dobro i budu čiste izvana, no, iako nije vidljiva, ne treba zanemariti ni njihovu unutrašnjost. Kako očistiti unutrašnjost cipela i riješiti se neugodnih mirisa? Kako očistiti uloške za cipele? Odgovore na ova pitanja pronađi u nastavku...
Čak i ako vodiš sjedilački način života i nemaš posebnih aktivnosti, tvoje stopalo je u cipeli nekoliko sati, znoji se i prlja uložak. Stoga se također iz higijenskih razloga isplati voditi brigu o ovom dijelu obuće.
Kako očistiti unutrašnjost cipela?
Prljavštini su najviše izloženi ulošci cipela koji su u proljetno-ljetnom razdoblju u doticaju s bosom nogom. Prašina i prljavština nakupljena na stopalima lako se prenosi u unutrašnjost cipele i ostavlja tragove u njoj. Kako očistiti uloške za cipele? S tekstilnih uložaka lako možeš ukloniti prljavštinu vodom i sivim sapunom.
Kožni ulošci se nešto teže čiste jer ne podnose vodu. Najbolje ih je čistiti blago vlažnom krpom – nikako ih ne močiti posve pod mlazom vode! Ako su kožni ulošci jako prljavi, najbolje rješenje je zamijeniti ih. Prirodni materijali u kojima se stopalo manje znoji savršen su izbor. Odabirom uložaka s aktivnim ugljenom spriječit ćeš rast bakterija i gljivica u tvojim cipelama. Međutim, ne zaboravi ih redovito mijenjati kada se na njima pojave prvi znakovi istrošenosti.
Kako ukloniti neugodan miris iz cipela?
Zbog neugodnog mirisa u cipelama strepiš i pri samoj pomisli da ih izuješ u posjeti prijateljima? Ne brini – eliminirati ga je lakše nego što misliš! Najučinkovitiji način je korištenje posebnih dezodoransa za cipele. Dizajnirani su za osvježavanje i održavanje cipela čistima i uklanjanje prljavštine. Sprječavaju rast bakterija, uklanjaju neugodne mirise i daju trenutni učinak, a uz to ih možeš brzo primjeniti.
Znaš li da…?
Za uklanjanje neugodnih mirisa iz obuće vlasnici mačaka mogu koristiti … mačji pijesak, koji efikasno upija mirise! Čarapu napuni pijeskom, zavežite je u čvor i ostavi u cipelu preko noći.
Kućne metode za uklanjanje mirisa iz obuće također mogu biti nešto prirodnije. Sastojci se mogu naći u kuhinjskom ormariću ili hladnjaku. U prvoj metodi koristi se čaj. Umetni desetak suhih vrećica u cipelu i ostavi nekoliko sati – uspješno će upiti loš miris. Umjesto čaja, na isti način možeš koristiti svježu koru citrusa. Njihov ugodan miris riješit će problem ustajalog mirisa obuće.
Stoga, kad vodiš brigu o svojim cipelama, ne zaboravi pravilno brinuti i o njihovoj unutrašnjosti. Zahvaljujući tome, obuća će ti trajati godinama!Isprobaj druga sredstva za njegu obuće:
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.