U ovom članku:
Kako ulaštiti cipele (i zašto se to isplati)?
Njegovane cipele vrhunac su elegantnog izgleda – iako se ova izjava može činiti očiglednom, ne posvećuju svi dovoljno pažnje pravilnoj njezi cipela. U slučaju kožnih cipela, samo čišćenje nije dovoljno – važan korak je i poliranje cipela, koje je osmišljeno kako bi njegovalo materijal i produžilo im vijek trajanja. Kako to učiniti? Pročitajte članak u nastavku.
Tajna je u odabiru odgovarajućih, profesionalnih proizvoda i … strpljenju..
Zašto je laštenje cipela toliko važno?
Laštenje obuće je, nakon čišćenja, drugi važan korak u njenoj njezi. Samo obuća od glatke kože smije biti podvrgnuta ovom tretmanu – nanošenjem paste na brušenu ili nubuk kožu izgubit će se njezine karakteristične dlačice.
Pročitaj: Kako očistiti kožne cipele? Provjerene metode >>>
Prirodna koža s vremenom se suši i puca. Zato je toliko važno njegovati je kremama, koje su osmišljene da osvježe boju obuće i produže joj trajnost. Koliko često biste trebali laštiti cipele? Isplati se to činiti redovito i sustavno – po mogućnosti nakon svakog čišćenja.
Čime laštiti cipele?
Kad znate da su vam cipele čiste i suhe (jer se samo takve mogu ulaštiti), ne preostaje vam ništa drugo nego baciti se na posao. Trebat će vam:
-
naravno, krema za cipele – ne zaboravite je uskladiti s bojom svojih cipela. Na tržištu su dostupni i bezbojni proizvodi koji će biti univerzalnije rješenje. Odabirite samo profesionalne proizvode, namijenjene određenoj vrsti obuće;
-
četka s mekim vlaknima – najbolja je konjska dlaka. Pretvrda dlaka mogla bi ogrebati nježnu strukturu kože;
-
pamučna krpa.
Pažnja!
Vodite računa da koristiti različite četke za različite boje cipela. Zahvaljujući tome, spriječit ćete slučajno bojanje cipela.
Laštenje cipela može biti prilično dugotrajna aktivnost, stoga budite strpljivi – učinak će se svakako isplatiti.
Na ecipele.hr ćete pronaći veliki izbor krema za laštenje cipela.
Kako ulaštiti cipele korak po korak?
Sada kada imate sav potreban pribor i vrijeme, vrijeme je da se bacite na posao. Slijedite upute:
-
Uklonite prašinu i manju prljavštinu s cipela suhom, mekom četkom i skinite vezice.
-
Omotajte komad pamučne krpe oko prsta i na taj način umasirajte preparat u kožu cipele. Nemojte pretjerivati s količinom – dovoljan je jedan tanki ravnomjerni sloj. Počnite laštiti od vrha cipele i završite na peti (ako je isto izrađena od glatke kože).
-
Kada je cijela cipela premazana laštilom, ostavite 20-ak minuta da se osuši i po potrebi nanesite još jedan sloj istog preparata.
-
Pusti da cipele upiju pastu. Obično to traje nekoliko sati, ali najsigurnije je pričekati – ako imate toliko vremena – čak 24 sata.
-
Četkom s mekim vlaknima uklonite višak kreme sa cipele.
-
Ispolirajte cipele čistom, pamučnom krpom. Učinite to istim redoslijedom kao prilikom nanošenja kreme za cipele.
Nadamo se da smo vam uspjeli približiti kako ulaštiti cipele i s kojim proizvodima je to najbolje učiniti. Na ecipele.hr pronaći ćete širok izbor krema, četki i sredstava za čišćenje koji će vam omogućiti da produljite vijek svog omiljenog para cipela.
Pročitaj: Kako pravilno njegovati kožne cipele? Njega i impregnacija za svaki dan >>>
Provjerite profesionalne proizvode za njegu cipela na ecipele.hr:
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.