U ovom članku:
Koje cipele za planinarenje odabrati? Vodič za početnike
Trekking je hodanje po teškim terenima, pa obuća namijenjena za to ne smije biti letimično odabrana budući da mora osigurati stabilnost i udobnost. U ovom članku predlažemo vam koje cipele za planinarenje odabrati kako biste u potpunosti uživali u ekspedicijama – čak i u najzahtjevnijim uvjetima.
Dobre cipele za planinarenje trebale bi zaštititi vaša stopala ne samo od promjenjivih vremenskih uvjeta, već i od ozljeda. Koje će cipele za planinarenje biti najbolje?
Kako odabrati cipele za planinarenje?
Ako tek započinjete svoju trekking avanturu, morate zapamtiti jednostavno pravilo: ne držite se slijepo broja cipela koje nosite svaki dan. Kako odabrati veličinu cipela za planinarenje? One bi trebale biti malo komotnije – prvenstveno zato što se obično nose uz deblje čarape, a kao drugo – stopala od dugotrajnog fizičkog napora otiču. A preuske trekking cipele zadnje su što želite na dugoj šetnji u zahtjevnim uvjetima.
Kod kupnje cipela za planinarenje najvažnija je duljina unutarnjeg uloška (gazišta), do koje je uvijek dobro ostaviti 1-1,5 cm labavosti.
Kakve cipele za planinarenje ljeti, a koje zimi?
Materijal od kojeg je obuća izrađena uskladite s godišnjim dobom u kojem planirate trekking. Za proljeće i ljeto i na mjestima gdje je vrijeme predvidljivo odaberite kožne cipele za planinarenje. Omogućuju dobru ventilaciju i sprječavaju prekomjerno znojenje stopala. Njihova prednost je što su izdržljive (osobito one od prirodne kože) i lako se čiste. Ipak, bolje je izbjegavati čak i najmanje potočiće u njima – nisu vodootporne.
U jesen i zimu te tijekom promjenjivog i kišovitog vremena, svakako se opremite cipelama za planinarenje s membranom. To je dodatni, vodootporni premaz koji pokriva površinu gornjišta. Spriječit će ulazak vode u cipelu, a ujedno će osigurati prozračnost i odvesti vlagu nakupljenu u cipeli prema van. Prilikom odabira cipela s membranom, ne zaboravite na njihovu pravilnu njegu.
Cipele za planinarenje – visoke ili niske?
Među različitim modelima cipela za planinarenje mogu se pronaći niske cipele koje otkrivaju gležanj i visoke cipele koje pokrivaju ovaj dio noge. Odaberite ih prema terenu kojim planirate ići. Visoke trekking cipele – osim što će dodatno grijati – stabilizirat će skočni zglob. Dakle, obavezne su za neravne, mokre ili snježne površine gdje se lako poskliznuti. S druge strane, niske cipele za planinarenje poslužit će na ravnom i sigurnijem terenu. Bolji su izbor i za ljeto jer su prozračnije.
Pročitaj: Muške cipele za planinarenje: koje odabrati? Tri vrhunska brenda na ecipele.hr >>>
Ženske, muške i dječje visoke cipele za planinarenje pokazat će se kao posebno dobar izbor u jesensko-zimskoj sezoni.
Kako vezati cipele za planinarenje?
Iako se može činiti trivijalnim, vezanje cipela od velike je važnosti za vašu udobnost i sigurnost na stazama – ne samo zato što se o labavo zavezanu vezicu lako spotaknuti. Većina modela do gležnja opremljena je metalnim kukicama pomoću kojih možete pričvrstiti vezice. One moraju biti dobro zategnute kako bi stabilizirale gležanj i spriječile da dođe do ozljeda. Prilagodite napetost vezica na trekking cipelama ovisno o težini terena:
-
ako vas čeka uzbrdica, vodite računa da više zategnete donji dio cipele,
-
kada idete nizbrdo čvršće zavežite gornji dio – to daje veću stabilnost.
Jeste li znali…?
Na strmim površinama najbolje će biti cipele s vezicama koje počinju što bliže prstima – osigurati će stabilizaciju cijelog stopala. Cipele za planinarenje vam stišću prste? Zanemarite prve rupe za vezice i provucite vezice od drugog reda rupica.
Sada znate kako odabrati veličinu, visinu i materijal svojih cipela za planinarenje te što je jednako bitno – kako ih vezati. Sada možete krenuti u kupovinu, pa na trekking! Na ecipele.hr možete pronaći stotine cipela za planinarenje u kojima ćete udobno i sigurno savladati bilo koju rutu. Još uvijek se ne možete odlučiti za određeni model ili se dvoumite oko veličine? Na ecipele.hr imate mogućnost povrata do 30 dana – bez posljedica.
Ovo bi te moglo zanimati: Koje trekking čarape odabrati uz cipele za planinarenje? >>>
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.