U ovom članku:
Na što treba obratiti pažnju pri odabiru prvih cipela za djecu
Tvoj mališan je upravo napravio prvi korak. Nakon što su se smirile emocije, vrijeme je za kupnju prvih cipela za djecu. Prije nego što žurno kreneš u kupnju, pogledaj članak u nastavku i saznaj kako odabrati pravi par za pravilan razvoj malih stopala.
Kako odabrati prve cipele za svoje dijete? Koje će mališanu pružiti najveću udobnost? Savjetujemo!
Kad je vrijeme za prve cipele za dijete?
Je li ti poznata ona izreka da se ne isplati žuriti? To se također odnosi na odgovor na pitanje kada kupiti prve cipele za dijete. Ne treba žuriti s kupnjom. Ako tvoje dijete samostalno hoda po kući, treba mu dopustiti da hoda boso ili u čarapama što je duže moguće. Na taj način dijete razvija svoj vlastiti obrazac hoda i prepoznaje različite teksture podloge.
Photo by Sven Brandsma on Unsplash
Iako su male dječje cipelice slatke, isplati se pričekati neko vrijeme. Zahvaljujući tome omogućit ćeš mu prirodan razvoj stopala.
Tek kad tvoj mališan počne samostalno hodati vani i svlada razne vrste površina – beton, pijesak ili travu – isplati se tražiti prve cipele za hodanje za dijete.
Koje prve cipele odabrati za dijete? Na ovo treba obratiti pažnju
Hodanje u prvim cipelama mora biti što bliže hodanju bosih nogu. Dakle, ovdje nema govora – suprotno popularnim prijašnjim stavovima – o visokom i čvrstom gornjištu koji imobilizira gležanj i ograničava kretanje. Više cipele s čvrstom potpeticom bit će korisne, ali ne kao prve cipele za dijete koje tek učiti hodati. Takav model će biti bolji za stariju djecu – npr. kao papuče za vrtić. Za početak radije biraj model s fleksibilnom petom.
Gornjište stoga treba biti lagano i fleksibilno kako bi se moglo prilagođavati prirodnim pokretima stopala. Pri tome će najbolji biti prirodni materijali, koji uz to osiguravaju i odgovarajuću ventilaciju te omogućavaju malom stopalu da diše. Potplat takvih cipela mora biti fleksibilan i relativno tanak kako bi omogućavao ispravan rad mišića stopala – za razliku od krute i teške obuće. Dodatna prednost je posebno oblikovani uložak, po mogućnosti kožni, u kojem će se stopalo manje znojiti.
Savjet stručnjaka
Prve čizmice za dijete trebale bi se lako saviti na 1/3 svoje duljine – tu se odvija kretanje stopala.
S vezicama ili na čičak?
Što se tiče izgleda samih cipela, potrebno je obratiti pozornost na njihovo pričvršćivanje. Cipele na vezanje osigurat će bolju stabilizaciju stopala i pravilno pristajanje. Cipele na čičak će sigurno više cijeniti roditelji – lakše i brže ih je obuti djetetu koje je uvijek u pokretu. S druge strane malo starije dijete će lako samo moći obuti takve cipele. Bolje je izbjegavati cipele bez ikakvih vezica ili čička – jer one možda neće pružiti odgovarajuću potporu stopalu.
Photo by Rameez Remy on Unsplash
Čak i dijete od godinu i pol može pokušati samostalno pričvrstiti cipele na čičak. Naravno, uz tvoju pomoć, ali to je prvi korak do samostalnog obuvanja.
Važan je i oblik prvih dječjih cipela. Pazite da vrhovi cipela budu dovoljno okrugli i široki da ne stišću prste, kako im ništa ne bi smetalo.
Veličina prvih dječjih cipela
Imaš li već odgovarajući model koji ispunjava sve gore navedene uvjete? Sjajno! Vrijeme je da odabereš pravu veličinu. Zašto je to važno? Premale cipele mogu izobličiti stopalo. S druge strane, u prevelikim se dijete može ne samo spotaknuti, nego i nastojati zadržati cipelu na stopalu, uvijajući prste i slažući ih u neprirodan oblik. Upravo iz tog razloga je štetna uobičajena praksa roditelja da kupuju veće dječje cipele s pretpostavkom da njihov mališan brzo raste i da će mu ubrzo odgovarati.
Kako mogu izmjeriti veličinu cipela? Dodaj dodatni centimetar na duljinu djetetovog stopala, jer će mu to omogućiti slobodno kretanje. Pitaš se gdje kupiti prve cipele za svoje dijete? Provjeri ponudu trgovine ecipele.hr. Ne brini – ako ne ispune vaša očekivanja, imaš ih pravo besplatno vratiti u roku 100.
Cipele dizajnirane posebno za mala dječja stopala možeš pronaći u ponudi brendova: Geox, Biomecanics, Superfit i Primigi.
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.