U ovom članku:
Prava ili eko koža – koju odabrati?
Glatka koža je najpopularnija sirovina koja se koristi u proizvodnji obuće, torbica i dodataka. Obožavatelji je biraju zbog njezine visoke izdržljivosti i jedinstvenog izgleda. Na tržištu je pak sve više cipela i dodataka od tzv. eko kože, tj. sintetičkog materijala. Koja je razlika između prave i eko kože te koja je bolja?
Iako se na prvi pogled čini da su ova dva materijala identična, među njima postoje brojne razlike.
Prava i eko koža – kako se izrađuju?
Prvi materijal je životinjskog podrijetla. U proizvodnji obuće ili torbica obično se koristi goveđa koža. Ova sirovina, nakon što je dobivena, prolazi kroz brojne procese: čišćenje, štavljenje, brušenje i konzerviranje . O tome ovisi kakav će miris i teksturu imati gotov proizvod.
Zbog sve veće svijesti o pravima životinja i etičkim pitanjima, na tržištu se pojavila i eko koža. Proizvodi se potpuno kemijskim procesom i ne uključuje patnju životinja. Eko-koža je umjetni materijal – poliester presvučen polivinil kloridom.
Prava i eko koža – razlike u cijeni u korist sintetičkog materijala
Iako cipele ili dodaci od prirodne kože oduševljavaju mnoge svojom jedinstvenom teksturom i bezvremenskim izgledom, jedno im treba priznati – cijene im mogu biti strahovito visoke. Zato dodatke od eko kože ne biraju samo oni koji brinu o dobrobiti životinja, nego i jer su mnogo jeftiniji od primjeraka izrađenih od prirodnog materijala.
Još jedna bitna prednost eko kože,koju još nazivamo i umjetne kože ili skaja, jest činjenica da je proizvode od eko kože puno lakše ukrašavati nego proizvode od prave kože. Pa ih tako možemo pronaći u mnogo različitih uzoraka i boja, što je teže kod materijala životinjskog podrijetla.
Izdržljivost – bod za pravu kožu
A što govori u prilog cipelama, torbicama i rukavicama od prave kože? Prije svega, njihov dug vijek – dodaci od prave kože mogu nam služiti čak i nekoliko sezona. Razlog tome je ne samo bolja izrada, već i svojstva sirovine, koja je otpornija na habanje i pucanje za razliku od sintetičkih materijala. Dakle, ako se pitaš koja će koža – prava ili eko – biti dugoročnija investicija, odgovor je: prva. Sve zato što je materijal životinjskog podrijetla deblji i tvrđi, što rezultira boljom izdržljivošću.
Koju vrstu kože je lakše čistiti?
Svaki materijal – bio prirodan ili sintetički – mora biti pravilno njegovan kako bi se u proizvodima od njega moglo uživati dugi niz godina. U slučaju eko kože čišćenje nije previše komplicirano – potrebno ju je samo redovito prebrisati mekom, vlažnom krpom. Štoviše, cipele od umjetne kože ne zahtijevaju poliranje, što je neophodan korak u njezi cipela od zrnaste kože.
Kako očistiti kožne cipele? Provjerene metode>>>
Savjet stručnjaka
Bez obzira odabereš li pravu ili eko kožu – cipele od oba ova materijala moraju biti impregnirane kako bi dobile vodootporan sloj.
S druge strane, prava koža je puno fleksibilniji materijal koji se prilagođava obliku stopala, što pomaže u sprječavanju nastajanja ogrebotina i žuljeva, a također nije alergena – za razliku od sintetičkog materijala koji može biti. Osim toga, cipele od prirodnog materijala imaju bolju propusnost zraka, pa se stopalo ne znoji.
Kako razlikovati pravu kožu od umjetne?
Kvalitetno izrađene cipele i modni dodaci od dobre eko kože, mogu biti identični onima od “pravog” materijala. Pa, kako onda razlikovati prirodnu od umjetne kože? Prvi korak bi naravno trebala biti etiketa, gdje je proizvođač dužan dati podatke o sastavu proizvoda. Također treba obratiti pozornost na teksturu modnog dodatka ili obuće. One izrađene od prave kože imat će nepravilniji uzorak, a u slučaju umjetnog primjerka može se primijetiti ponavljanje uzoraka.
Vjerojatno ćeš imati malo problema u razlikovanju kvalitetnih cipela od eko kože i prave kože. Na prvi pogled djeluje teško.
Druga osjetila – dodir, pa čak i… miris – također će ti pomoći u razlikovanju prirodnog od sintetičkog materijala. Kako prepoznati pravu kožu? Dodirni je! Deblja je i tvrđa od umjetne kože, koja ima prilično glatku teksturu. Prava koža također ima karakterističan miris, dok sintetička koža – ili ga nema, ili (ako je materijal loše kvalitete) miriše na gumu.
Što odabrati?
Hoće li bolji izbor biti eko ili prava koža ovisi isključivo o tvojim potrebama. Ako ti je stalo do velikog izbora modela, niske cijene i proizvodnje koja ne uključuje patnju životinja, odluči se za proizvode od umjetne kože. S druge strane, kad su ti važni trajnost i udobnost, cipele od životinjskog materijala bit će bolje rješenje.
Izvorni tekst članka preveden je i prilagođen potrebama bloga ecipele.hr.